Biyografiler

 

Recep Tayyip Erdoğan ( 1954)  
Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı1954 yılında İstanbul’da doğdu. İlköğrenimini Kasımpaşa Piyale İlkokulu’nda yaptı. Orta öğrenimini İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde, yüksek öğrenimini de Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde tamamladı. Camialtı, İETT ve Erokspor’da 16 yıl futbol oynadı. Bu süre içinde birkaç defa İstanbul Amatör Karması ve İstanbul Gençler Karmasına seçildi.Y edeksubay olarak askerliğini yaptı. Özel sektör kuruluşlarında müşavir ve üst düzey yönetici olarak çalıştı.

1969 yılından başlayarak fiili siyasetin içinde bulundu. 1975 yılında MSP İlçe Gençlik Kolu Başkanı aynı zamanda Gençlik Kolları Genel İdare Kurulu Üyeliği’ne seçildi. Bu görevleri 1980 yılına kadar devam etti. 1984 yılında RP Beyoğlu İlçe Başkanı, 1985 yılında RP İstanbul İl Başkanı, 1986 yılında RP MKYK üyesi oldu. 27 Mart 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Belediye başkanlığı döneminde başarısı kamuoyu tarafından tescil edildi. Siirt’te yaptığı bir konuşmada “Halkı sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge farklılığı gözeterek kin ve düşmanlığa tahrik ettiği” gerekçesiyle 312’nci maddeden yargılandı ve yargılama sonucunda suçlu bulunarak hapis cezasına çarptırıldı. Kırklareli’nin Pınarhisar İlçesi Cezaevi’nde 120 gün cezaevinde yattı. Recep Tayyip Erdoğan, Fazilet Partisi içindeki yenilikçi kanadın lideri olarak biliniyordu. Siyasi yasağının bitmesi üzerine Adalet ve Kalkınma Partisini kurdu.English Biography

Justice and Development Party (AK PARTİ)
Chair: Recep Tayyip Erdoğan - Born in Istanbul in 1954. After completing his primary and secondary education in Istanbul, he studied management at Marmara University's School of Economics and Administrative Science. In the March 1994 elections, he was elected Istanbul Greater Municipality mayor. Erdoğan founded the Justice and Development Party (AK Party) in August 2001 and was elected its chair of the party by the Board of the Founders. He established the Republic of Turkey’s 59th government on March 14, 2003 and became a deputy from Istanbul in the July 2007 elections. He is now serving as prime minister. Erdoğan is married and has four children.

Founded: Aug. 14, 2001
Address: Söğütözü Cad. No. 6 Söğütözü, Ankara
Tel: (0312) 204 5000/1307
Fax: (0312) 204 5020
www.akparti.org.tr
Bugün evet diyenler de kazanmaıştır hayır diyenler deReferandumda evet diyenlerin oranı yüzde 58, hayır diyenlerin oranı yüzde 42.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, halk oylaması sonucu yaptığı konuşmada demokrasinin ve ülkenin kazandığını vurguladı.


 

  Siyasi Biyografiler  ( Kim Kimdir ? )  /  Kategoriler
Belediye Başkan Adayları
Ak Parti Belediye Başkan Adayları CHP Belediye Başkan Adayları
MHP Belediye Başkan Adayları DSP Belediye Başkan Adayları
DP Belediye Başkan Adayları BDP Belediye Başkan Adayları
SP Belediye Başkan Adayları BBP Belediye Başkan Adayları
  Milletvekili    Başbakan
 Belediye Başkanı     Bakan
 Cumhurbaşkanı  Parti Başkanı
 Siyaset Adamı  TBMM Başkanı
  Siyasi Biyografiler  ( Tüm Kategoriler )  / Alfabetik Liste