Biyografiler

 
H. Nurcan Yazıcı  
Ankara gibi büyük bir kentte “maddi manevi” birçok zor şartları göğüsleyerek, üstüne üstük bir de “12 Eylül” ortamı(!); 1980 Gazi üniversitesi Müzik bölümünden mezun oldum. Daha o yıllarda kadının ayakta kalmak için erkekten daha fazla mücadele etmesi gerektiğini ve bu mücadelede de çoğu zaman yalnız bırakıldığını gördüm. Ve yine yaşadıklarımdan edindiğim tecrübelerimle gördüm ki, “kadının” kuvvetli olması için, ekonomik bağımsızlığının yanında, bilgili, donanımlı, sosyal hayatta da bir yeri ve ülküsü olmalıydı. Bu gerçekle yola çıkıp ilerlerken, “inandıklarım için”, kendime bile taviz vermedim…

Ülkemin sorunlarını sorumluluğum bildim, özellikle Ülkem kadınlarının yeterince kendini ifade edemediklerini düşünerek “Onların” kuvvetli sesi olma adına konuşmaya “yazmaya” başladım. 1980 yılında Trabzon Lisesi’nde başladığım eğitimciliğimi “bilgili, sağlıklı düşünen ve sorgulayan öğrenciler yetiştirme” idealimi 2004 yılında emekli olunca, başka bir platformda yine toplum adına; daha farklı “ideal” konular için, “Sivil toplum örgütlerinde” aktif olarak çalışmaya başladım. Kadınlarımızın toplumda sadece anne ve eş olarak değil de, “hem düşünen hem de toplumsal sorunlara çözüm üreten” olarak görülmesi amacına yönelik çalışmalarda bulundum. Ki “Kadın platformunda olmam ondandır.”

Beş yıldır her konuda yazarken; kalemimi bilgilendirme adına ve doğrulara ışık olacak şekilde “özgürce (!)kullanmaya özen gösterdim. “Bu yüzdendir Türkiye Yazarlar Birliği Derneğinde olmam.” Kimi zaman yüreğe dokundum kimi zaman düşüncelerde sorular bıraktım.

İnsan emeğinin takdir edilip, karşılık bulmasını dilerken; Özellikle sanatın nefesini nefesim de hissettim... Sanatın barışçı ve insan hayatını güzelleştiren yanını işlemeye çalıştım. Kadın Sanatçılar Derneğinde oluşum ondandır.

Birçok eğitim programına katıldım amacım: daha fazla tecrübe, daha fazla konuda bilgi sahibi olma, daha fazla soruna çözüm üretebilmekti… Şimdi: Bu günlere gelene kadar yaşadıklarımdan ve çalışmalarımdan edindiğim birçok tecrübe ve birikimimi daha geniş bir alanda değerlendirmek, “ülkücü” kadın kimliğimle “kadın”sesimizi daha fazla duyurmak için siyasetteyim. Ülkemiz cumhuriyet tarihinin en olumsuz dönemini yaşamaktadır.

Ülke geleceği için önemli olan birçok değerlerin içi boşaltılmış, bağımsızlığımıza gölge olacak siyasi kararlar yürürlüğe konmuş daha da konulacaktır… Bu yüzden, önümüzdeki seçimlerde vereceğimiz bir oydan çok daha fazlasını düşünmemiz ve yapmamız gerekmektedir. Bu duyarlılıkla ve ülkücü geçmişimle gideceğim adres elbette ki: ülke geleceğinde doğru kararlar alabilecek “milli duruşu olan” tek siyasi parti “MHP”ydi.

Genel Başkanım Sayın Devlet Bahçeli’nin konuşmalarından da güç alarak, GERÇEK Türk Milliyetçiliğini içselleştirmiş bir Türk kadını olarak MHP’den Milletvekili aday ADAYI oldum. Nurcan Yazıcı Kimdir? Mersin’de doğma, Nevşehir nüfusuna kayıtlı ama otuz yıllık TRABZONLUYUM.

Asker babanın kızı olarak: İlkokul Öğrenimimi Ordu-Perşembe ve Kayseri-Pınarbaşı’nda, Ortaokulu Nevşehir Lisesi, Liseyi Ankara-Aydınlıkevler Lisesinde, Yüksek öğrenimini Gazi Üniversitesi Müzik bölümünde ve Buca Eğitim Ens. Müzik bölümünde tamamladım. Evliyim. Eczacı ve Endüstri mühendisi iki kızım var. Eğitimci olarak “branşım gereği”23 yıl okul içi ve dışı “edebiyet, tiyatro ve müzik” birçok sosyal etkinliğin içinde oldu. Emekli olduktan sonra gazete ve internette, köşe yazarı olarak birçok konuda yazılar yazdım. Hâlihazırda farklı sivil toplum örgütlerinde gönüllü olarak çalışmaktayım. ;
 

  Siyasi Biyografiler  ( Kim Kimdir ? )  /  Kategoriler
Belediye Başkan Adayları
Ak Parti Belediye Başkan Adayları CHP Belediye Başkan Adayları
MHP Belediye Başkan Adayları DSP Belediye Başkan Adayları
DP Belediye Başkan Adayları BDP Belediye Başkan Adayları
SP Belediye Başkan Adayları BBP Belediye Başkan Adayları
  Milletvekili    Başbakan
 Belediye Başkanı     Bakan
 Cumhurbaşkanı  Parti Başkanı
 Siyaset Adamı  TBMM Başkanı
  Siyasi Biyografiler  ( Tüm Kategoriler )  / Alfabetik Liste